Obraz jest królem Internetu. Tekst nie zawsze sam się obroni, trzeba więc podeprzeć go dobrej jakości, chwytliwym zdjęciem na temat. Co zrobić gdy brakuje nam odpowiedniej grafiki?

Z pomocą przychodzą stocki zdjęciowe, czyli bazy setek tysięcy fotografii, do dowolnego wykorzystania w Internecie i nie tylko. Czy za wszystkie trzeba płacić? NIE! Poniżej moja sprawdzona lista darmowych stocków!

Od lat korzystam z darmowych stocków zdjęciowych, pracując w dziedzinie marketingu w różnych branżach. Poniżej dzielę się z Tobą moją listą sprawdzonych banków zdjęć, ze świetną jakością i dużymi rozdzielczościami, w których znaleźć można grafiki na naprawdę dowolny temat, trzeba tylko poświęcić chwilę na zgłębianie ich „czeluści”.

8 najlepszych banków darmowych zdjęć

1. PIXABAY – moim zdaniem najbogatsza baza zdjęć, wszystko co można sobie wymarzyć, no prawie…

2. KABOOMPICS – przeróżna tematyka, bogata baza, specyficzny, domowy klimat, wysoka jakość

3. GRATISOGRAPHY – ludzie, detale, ruch, doskonałe jako zdjęcia tytułowe artykułów, wysoka jakość

4. JAYMANTRI – pejzaże, natura, detale, wysoka jakość

5. MAGDELEINE – natura, ludzie, tajemniczy klimat, slowlife, wysoka jakość

6. TRAVELCOFFEEBOOK – podróże, natura, miejsca na świecie

7. FOODIESFEED – kulinaria

8. CUPCAKE – natura, pejzaże, widoki, detale

Ważne info! LICENCJA.

Pamiętaj, że aby swobodnie używać zdjęcie czy grafikę za darmo, powinny one być opatrzone licencją CC – Creative Commons. Występują jednak różne jej odmiany, dające Ci różne prawa dysponowania obrazem:

CC0 – zrzeczenie się autorstwa. Możesz swobodnie kopiować, użytkować, rozpowszechniać i modyfikować obraz, również w celach komercyjnych, nie umieszczając żadnej informacji o autorze i źródle pochodzenia zdjęcia.

CC-BY – uznanie autorstwa. Możesz swobodnie kopiować, użytkować, rozpowszechniać i modyfikować obraz, również w celach komercyjnych, lecz umieszczając każdorazowo informację o autorze zdjęcia.

CC-NC – no commercial. Możesz swobodnie kopiować, użytkować i modyfikować obraz, lecz nie w celach komercyjnych, czyli takich, które mogą przynieść Ci wynagrodzenie.

Powyższe banki zdjęć, korzystają w głównej mierze z licencji CCo, co oznacza, że obrazy można swobodnie pobierać i użytkować, bez konieczności podpisywania autora. Warto jednak przy każdorazowym pobieraniu upewnić się, że zdjęcie posiada właśnie tę licencję na jakiej nam zależy.

Podziel się:

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram